Isten hozott, Vendég
Felhasználónév: Jelszó: Emlékezz rám

Gombázós topic!
(1 viewing) (1) Vendég

TOPIC: Gombázós topic!

Igen, fakó zsemlegomba. Fiatalon ehető és finom is. Gyakori a környező magashegységekben, pár hete Szlovákiában is láttam. Nálunk csak más (nem ehető) zsemlegomba fajok fordulnak elő, a csapadékosabb években. Idén is volt júniusban a Mátrában.

Egyébként úgy tudom, hogy a Mátrában tegnap éjszaka jelentős eső volt (20 mm fölött).
Nálunk előfordul a fakó,a sárga,a zödhátú,sőt a barnahátú is,ezt mi Heyderiaval már mindet megtaláltuk az Őrségben.Tahiban találtuk a védett barnahátút.
Az idén a Mátrában én is találtam már,még júniusban.Nagyon csodálkoztam rajta,mert őszi faj.Ráadásul a barnahátúra hasonlított leginkább.
Telefonáltam a Mátrába,Recsken csak 5mm esett,P.sasváron is kb ennyi,vagyis ez semmi.De Pásztón én is 20mm-t láttam a neten.Talán a csillaggombák felélednek,de ez sem biztos.
Ki mérte és mivel? Érdekelne ez az állomás.

Radar szerint nagyjából a Lőrinci-MátraszentIstván-Cered vonalban volt a legtöbb eső, hegység keleti felén kevesebb lehetett. Szélén fekvő Zabar hiteles OMSZ mérés szerint 14 mm reggelig. Ez valóban nem sok, de máshol ennyi sem volt, továbbá amíg a szaharai "szállítószalag" nem áll le, eshet akármennyi eső, a száraz szél újra felszárítja (még az Alpokban és Kárpátokban is)

Fakó zsemlegombát mindegyik általam ismert határozó hegyvidéki gombának írja le, szerintem a fanatikusokon kívül nem sokan fognak vele itthon találkozni,
Utolsó szerkesztés: 21 aug. 2013 20:00 általa: Nebularis.
Holnap megyek a Mátrába,megnézem hogy néz ki az a csapadékmérő.Közhírré teszem az unokám fotóját,szeretnék büszkélkedni vele.
Csatolmányok:
  • saci56
  • Kijelentkezve
  • Szilágyi Sándor
Jelentem, a magam részéről megoldottam a GPS + offline túranavigálás és túradokumentáció kérdését.
Nem a Nebularis progapagálta okos telefon + külső GPS megoldást választottam,mert nekem csak buta telefonom van, és ez egy darabig így is fog maradni.
Viszont nem is a (szintén N. kollega javasolta) Nexus 7 (2013)megoldást választottam, mert némi internetes kutakodás után az derült ki, hogy ennek a GPS-ével komoly bajok vannak. (Erről természetesen Nebularis nem tudott, amikor javasolta.) Mikrowizard is átböngészte az általam begyűjtött irodalmat, és azt tanácsolta: ezt bizony tényleg komolyan kell venni. (Ezúttal is köszönöm, Tamás, a segítséget!)
Végül a Hisense Sero 7 Pro7 collos tabletre esett a választásom, mert 1. ennek a GPS-e az irodalom szerint rendben van 2. van benne tájoló 3. mikro kártyát is tud fogadni 4. van HDMI csatlakozója és kékfoga, tehát (remélem) otthon is tudom használni, külső monitorral és billenytyűzettel 5. van 5 MP-es hátsó kamerája stb.
Ja, és 160$ volt az ára, ami kb. 2/3-a a Nexusénak. (Amerikában, a forgalmazó cég boltjaiban pedig 129$(!). Vettem hozzá még ezt-azt; ha valakit érdekel, keressen meg privátban: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Nincs még nálam a kütyü: New Yorkba kellett postáztatnom, mert kizárólag az USÁ-n belüli címet fogadtak el.

Remélem, a Talin már velem lesz!
Utolsó szerkesztés: 22 aug. 2013 10:07 általa: saci56. Ok: hibát észleltem

Re: #1963 22 aug. 2013 11:47 #1964

Nexus 7 jó másfél éve vetődött fel, amikor megjelent, magasan a piaci átlag fölött volt. Másfél év alatt ezen a területen minden átrendeződött, elárasztották a piacot a nagyobb tudású tabletek és a hasonló tudású, de olcsóbb készülékek. Tavalyi okostelefonom lassan mehet a kukába vagy jó lesz a gyerekeknek játszani. Várhatóan ez még jövőre is így lesz. Aztán ki tudja, bár szerintem várhatóan ezen a területen is lassulni fog a fejlődés
...és ha szerencséd van, akkor nem romlik el benne semmi sem garanciális időn belül, sem utána, mert szervizt sehol nem fogsz találni hozzá a közelben... :/

Re: Gombázós topic! 22 aug. 2013 13:41 #1966

barthaerzsebet46 írta:
Holnap megyek a Mátrába,megnézem hogy néz ki az a csapadékmérő.

5 mm csapadék hazai mércével mérve már jelentősnek számít. Alapvetően száraz ennek az országnak a klímája, 15-20 mm esőt már jónak kell megítélni. Aki persze egész évben gombászni akar, frusztráló lehet ezt elfogadni, nekem is az volt régebben. 2000 utáni 10 év jóval átlag fölötti volt, most meg sorozatban száraz nyarak vannak és lehet, hogy lesznek is még több évig. Vagy jöhet az ellenkezője is, statisztikai átlagban min. 20-30 évet kell vizsgálni, ahol már kiegyenlítődnek a szélsőségek.

vargánya 23 aug. 2013 17:44 #1968

• gogolaci
Ma Laskakatával megnéztük az Őrséget és a Vendvidéket. Az Őrségben nem találtunk semmit, de a Vendvidéken most kezd indulni a nyári vargánya. Gyönyörű, fiatal, kukacmentes példányokat leltünk.
Igaz, hogy ott volt előtte csapadék is, augusztus 9-én 50-60 mm (ez volt az alap), majd 13-14-én további 10-20 mm és 19-20-án is esett 2-3 mm.
A képen a zsákmány egy kisebb része látható, sajnos a többi kép nem akar átjönni a telefonról a számítógépre.
Érdekesség, hogy a szentgotthárdi piacon halmokban állt a rókagomba, de vargánya nem volt. Sajnos a rókagombás helyeink üresek voltak, pedig a közelben szedhették a gombát, mert az áru friss volt.
Csatolmányok:
Utolsó szerkesztés: 23 aug. 2013 17:47 általa: .

Re: vargánya . (->#1968) 24 aug. 2013 09:55 #1969

Szia GOGOLACI!!
Éppen megyünk 2 napra Apátistvánfalvára.Mit gondolsz találunk a környékén gombát? Mivel az a Vend vidék.Üdv.:Ízletesrizike

Re: vargánya . (->#1969) 24 aug. 2013 12:45 #1970

• gogolaci
barthaerzsebet46 írta:
Szia GOGOLACI!!
Éppen megyünk 2 napra Apátistvánfalvára.Mit gondolsz találunk a környékén gombát? Mivel az a Vend vidék

Azt nem tudom, hogy Apátistvánfalván találtok-e gombát, mi Szakonyfalu és Kétvölgy környékén szedtük őket, máshol nem találtunk semmit.
Hajnal óta szép csendesen esik az eső, eddig 15 mm körül hullott, a jövő hét közepéig egész komoly mennyiség leeshet még, ami feltétlenül jót tesz majd a gombáknak.
Utolsó szerkesztés: 24 aug. 2013 12:49 általa: .

Re: vargánya . (->#1970) 24 aug. 2013 13:05 #1971

Nagyon köszönöm,hogy válaszoltál,kedves vagy.Megírom találtunk -e valamit.

Re: Gombázós topic! 24 aug. 2013 20:52 #1972

Sziasztok!

A héten Erdélyben voltunk (NP, Szömi és Acetta társaságában) az ottani László Kálmán Gombászegyesület által szervezett gombász táborban. NP-ék majd biztos bővebb beszámolót írnak, mi néhány fotót teszünk fel.
A pénteki telekocsi megoldva, a vasárnapi még kérdőjeles.
A szállásról senki sem nyilatkozott, így vaktában kértem két helyi vendégháztól ajánlatot. Remélem, valahová be fogunk férni ketten!

Re: Gombázós topic! 25 aug. 2013 22:12 #1975

2013_08_24198.jpg

2013_08_24185.jpg

2013_08_24221.jpg

2013_08_24244.jpg

2013_08_24261.jpg

2013_08_24279.jpg

2013_08_24292.jpg

2013_08_24299.jpg

Szentgotthárdi vargányák
Ezek már szépek.

Mátra térségében is intenzív esőzés kezdődött este 8 körül. Bp felé autózva kb. Gödöllőig esett, keletebbre voltak az intenzívebb részek.

Re: Gombázós topic! 26 aug. 2013 19:19 #1977

• Víz
  • Kijelentkezve
  • PÁLYAVÁLASZTÁSI TANÁCSADÓ: - Talán lehetne valamilyen vízügyi szakember....
Sziasztok!
Ugye még nem maradtunk le a póló rendelésről?
Sem a levelezésben, sem a fórumon nem találom a IX. Országos Netgombász Találkozóról szóló híreiteket...
Még nem található. De megnéztem egy csomóképet a régebbi találkozókról.
Milyen szépek voltunk...

Re: Nebularis #1976 27 aug. 2013 06:53 #1979

Tegnap már Gödöllő környéke is szépen kapott, kezdek reménykedni.(20-35mm)
Utolsó szerkesztés: 27 aug. 2013 06:55 általa: liscsim.
Létrehozás ideje: 0.19 másodpercek

Copyright © 2012 NetGombász Egyesület.
Webmester: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.